Często mamy borykają się z problemem niedoboru żelaza u dziecka. Niżej postanowiłam pokazać Wam proste przykłady posiłków. Nie podaję przepisów, gdyż są to proste w wykonaniu rzeczy. Nie chodzi tu o sposób wykonania, tylko o użyte składniki, które są bogate w żelazo.
Pamiętajcie też, że mleko i np. jogurty powodują słabsze przyswajanie żelaza niehemowego (z produktów roślinnych). Czyli jeśli kładziemy nacisk na żelazo, bo mamy niedobór, to produkty mleczne podajmy o innej porze. Stosujmy te posiłki osobno. Natomiast wpływ na przyswajalność żelaza niehemowego ma obecność witaminy C lub dodanie do posiłku produktu mięsnego.
Najlepszym źródłem i najlepiej wchłanianym żelazem jest to pochodzące z mleka matki, dlatego jeśli możesz karm swoje dziecko jak najdłużej. Po 6 miesiącu życia zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. Pokarm matki nadal pozostaje cennym źródłem żelaza, ale nie wystarczającym.
Ważne jest też to, co podajesz do picia. Jeżeli zależy nam na dobrym wchłanianiu żelaza, nie powinno się podawać do posiłku: herbaty (również zielonej, białej), naparów ziołowych (szczególnie mięty, rumianku, melisy), mleka, kakao.
Jeżeli pojawił się u Was niedobór żelaza bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Czasami również potrzebna jest suplementacja , nigdy nie stosuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.
Wstawiam kilka przepisów użytych wyżej, które były już na blogu: