Kiedy dziecko kończy rok, zwiększa się zapotrzebowanie na wapń i tu pojawiają się pytania. Czy odstawić od piersi? Czy podawać mm? Czy da się dobrze zbilansować dietę dziecka? Czy należy podawać suplementy? Spróbuje odpowiedzieć na wszystkie pytania i pokaże Wam jadłospis bogaty w wapń 🙂

zapotrzebowanie na wapń w diecie dziecka

Jest coś takiego jak modelowy talerz żywieniowy. Obrazuje on orientacyjną liczbę i wielkość porcji różnych produktów spożywczych, które są zalecane w ciągu dnia dla dziecka w wieku 1-3 lata. Zaleceniem takiego „talerzyka” jest podawanie dziecku mleka i przetworów mlecznych w ilości 3 porcji dziennie.

Co to oznacza?

Jeżeli nadal karmisz piersią, jest to oczywiście też posiłek mleczny. Ale należy pamiętać, że po ukończonym roku, nie będzie już w pełni wystarczające dla dziecka. Twoje mleko jest nadal bardzo wartościowe i nie należy z niego rezygnować, ale właśnie dlatego rozszerzamy dietę, żeby maluch otrzymywał wszystko czego potrzebuje. Wapń jest bardzo istotnym składnikiem dla rozwijającego się organizmu dziecka, a jego poziom w mleku mamy nie jest wysoki.

Jeżeli podajesz dziecku mleko modyfikowane, zastępuje ono jedną porcje na przetwory mleczne, dodatkowo takie mleko jest wzbogacone o potrzebne dla malucha składniki odżywcze.

Jeżeli, tak jak ja, ukończyłaś już karmienie piersią i nie podajesz mleka modyfikowanego, nadal możesz spać spokojnie. Poniżej przykłady, jakie przetwory mleczne możesz podawać.

Zawartość wapnia w przykładowych porcjach

W badaniu ”Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce” wykonanym przez Instytut Matki i Dziecka w 2011 roku wykazano, że 80% dzieci miało dietę niedoborową w wapń i witaminę D, u 90% dzieci stwierdzono nadmierne spożycie soli, a u 80% – cukru.

Wapń jadłospis

 

Źródła:

https://1000dni.pl/1-rok-zycia/modelowy-talerz-zywieniowy

https://www.mjakmama24.pl/niemowle/dieta-niemowlaka/wapn-w-diecie-niemowlaka-co-oprocz-mleka,556_7669.html

https://ncez.pl/upload/normy-net-1.pdf

Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1 do 3 roku życia, Instytut Matki i Dziecka Zakład Żywienia, 2012.

http://stowarzyszenieweganskie.pl/dieta-weganska-u-dzieci/

http://kreatorniazmian.pl/wapn-w-diecie/

 

A jeśli podoba Ci się mój blog, zachęcam do zakupu książki. Wszystko o rozszerzaniu diety niemowląt i żywieniu po roku blw.guguga.pl