Postanowiłam zrobić domowe słoiczki, poczytałam popytałam i mam przepis. Czy pewny to się okaże za parę miesięcy, ale u innych się sprawdził. Do swoich słoiczków użyję marchwi, ziemniaków, pietruszki, pomidorów i kabaczka. Warzywa dokładnie myje i obieram.

warzywa na słoiczki

Nie chcę dziecku podawać papek, więc postanowiłam drobno posiekać warzywa. Na początek do garnka trafiła marchew, ziemniaki i pietruszka. Zalewam wodą trochę ponad warzywa. Gotuję ok 20 minut.

warzywa na słoiczki

Następnie kabaczek kroję na ćwiartki i wydrążam środek z pestkami. Szatkuję również na małe kawałki.

kabaczek

Pomidory obieram ze skórki i pozbywam się środka z pestkami, kroję w kostkę. Dorzucam do gotujących się warzyw i trzymam kolejne 20 minut.

kabaczek

Warzywa się gotują, a ja w tym czasie przygotowuję mięsko. Kupiłam pierś z indyka, pokroiłam w kostkę podobną do warzyw. Mięso wrzucam do wrzątku w osobnym garnku i gotuję ok 10 minut.

indyk

Łyżką cedzakową wyjmuję mięso i wrzucam do warzyw. Całość gotuję jeszcze ok 10 minut.

potrawka na słoiczki

A teraz słoiczki. Każdy element tutaj ma znaczenie, żeby pasteryzacja przebiegła pomyślnie. Słoiczki myjemy i przelewamy wrzątkiem, wlewamy gorącą potrawkę.

domowe słoiczki

Do dużego garnka wkładam na dno ściereczkę i układam słoiczki. Wlewam wrzątek, tyle żeby nie przykryło całkiem słoików i gotuję ok 10 minut. Słoiki powinny się zamknąć.

domowe słoiczki

Słoiki wyjmuję i dokręcam, odstawiam do góry dnem. Gotowanie powtarzam w sumie trzy razy z przerwami 24 godzin. Po tych czynnościach powinny być zawekowane na ok pół roku. Jeśli ktoś chcę podawać papki wystarczy zrobić to samo tylko całość zblendować przed włożeniem do słoiczka lub zdecydować po otwarciu.

domowe słoiczki