Pierwsze miesiące życia dziecka są bardzo wymagające dla rodzica. Nieprzespane noce, godziny noszenia i uspokajania malucha na rękach oraz próbowanie różnych technik, by pociecha w końcu zasnęła. W tym przypadku można w łatwy sposób sobie poradzić. Mianowicie, okazuje się, że szum działa na dzieci niezwykle uspokajająco.

Kiedy dziecko śpi spokojnie, to rodzice mogą w końcu przespać noc. Jednak nie tylko o ich komfort chodzi. Pociecha ze snu czerpie wiele korzyści dla swojego zdrowia, ma lepsze samopoczucie i dzięki temu może lepiej i szybciej się rozwijać. W najwcześniejszych chwilach życia dziecka jego mózg produkuje neurony, a organizm wytwarza hormon wzrostu. Nieprawidłowy sen z kolei nie wpływa dobrze na te procesy, dlatego obowiązkiem rodzica jest zadbać o komfort swojej pociechy.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy?

Najmłodsi często budzą się przez różnego rodzaju dolegliwości. Mowa chociażby o kolkach, bólach, złej temperaturze pomieszczenia itd. Nie bez powodu rodzice z całego świata szukają rozwiązań, a jednym ze skuteczniejszych jest zastosowanie szumu. Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć odpowiedni dźwięk. Najczęściej stosowany bowiem jest szum biały, czyli ten mocno przypominający odgłos działającej suszarki lub odkurzacza. Niestety, korzystanie z tych urządzeń może zadziałać, ale nie na długo. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć po miesiącu na rachunki za prąd. Jak więc sobie poradzić? W internecie można znaleźć nagrania emitujące wspomniany szum.

Dlaczego biały szum dla niemowląt jest tak skuteczny?

Kiedy dziecko śpi, to nadal poszukuje bodźców zewnętrznych. Przez to budzi się często, kiedy usłyszy nagle niespodziewany odgłos. Dźwięk suszarki natomiast jest jednostajny, tak samo szum różowy i biały. Dzięki temu działa uspokajająco. Co więcej, jest on w pewien sposób zbliżony do dźwięku wód płodowych i krwi matki, którą dziecko słyszy jeszcze przed porodem. Przez to znajduje się w warunkach zbliżonych do tych, w których żyło przez wiele miesięcy, dzięki czemu nie boi się nowych bodźców i nie pobudza się.

Badania przeprowadzone w XXI wieku wykazały, że biały szum ma na najmłodszych wyjątkowo uspokajający wpływ, przez co rozpoczęła się swego rodzaju era szumienia. Dzisiaj na rynku można znaleźć wiele urządzeń szumiących, również w postaci uroczych pluszaków.

Czy szum jest zdrowy?

Skuteczność szumu to jedno, jednak czy jest on odpowiedni dla zdrowia dziecka? Okazuje się, że sytuacja maluje się dwojako. Rodzice włączając biały szum dla niemowląt często używają zbyt wysokich poziomów głośności. Tymczasem kiedy pociecha przez dłuższy czas (ponad godzinę) musi słuchać tego samego urządzenia, to poziom natężenia dźwięku nie powinien przekraczać 50 dB. Producenci różnych sprzętów szumiących oczywiście dopuszczają możliwość umieszczenia mocniejszych głośników w swoich produktach, jednak ma to tylko jedno przeznaczenie, czyli kiedy urządzenie jest umieszczone kilka metrów od dziecka. Uważa się także, że biały szum działa dobrze na organizm dziecka, jednak nie powinno się go nadużywać.

Nie wszystkie dzieci jednak reagują na szum biały. Z tego powodu stosować można także inne szumy, na przykład różowy.

Miś Szumiś

Pierwsze Szumisie pojawiły się na rynku w 2014 roku. Co ciekawe, marka została stworzona przez Polkę, Annę Skórzyńską. Stworzyła ona wyjątkową serię zabawek w postaci pluszaków, które emitują różnego rodzaju szumy. Istotną cechą Szumisiów jest ich funkcjonalność. Oferowane przez firmę modele emitują 5 rodzajów szumów. Mowa o wspomnianym szumie białym i różowym, ale też o dźwiękach fal morskich, padającego deszczu oraz wód płodowych. Dzięki temu rodzic może znaleźć dobry sposób na uśpienie niemal każdego dziecka. A jeżeli zależy Ci na dobrym i zdrowym rozwoju Twojej pociechy, warto również na bieżąco śledzić blog: maludas24.pl

W pracy Szumisiów istotna jest także możliwość zmiany poziomu natężenia głośności. Tak jak wspomniane było wcześniej, szum nie powinien być zbyt intensywny. Bardzo istotna jest też możliwość sterowania zabawki za pomocą jednego przycisku. Podobnie pociecha nie powinna być wystawiona na działanie szumu zbyt długo, dlatego zabawka posiada funkcję automatycznego wyciszenia po godzinie.

Istnieją także bardziej zaawansowane modele. Miś Szumiś z czujnikiem snu to atrakcyjna propozycja dla rodziców, którzy potrzebują więcej spokoju, ale chcą też mieć pewność, że nie ominie ich obudzenie się pociechy. Mianowicie, kiedy dziecko zaczyna płakać lub intensywniej się poruszać, miś Szumiś samoczynnie zacznie emitować wybrany wcześniej szum. Ciekawe są także produkty z aplikacją na smartfona. Dzięki temu opiekun otrzyma powiadomienie o pobudce. Może także sterować zabawką za pomocą telefonu. 

Wszystkie produkty marki są wykonane z przyjemnego w dotyku, atestowanego materiału.

Szum także dla Twojego dziecka!

Jeżeli szukasz sposobu na dobre uśpienie swojego dziecka, to miś Szumiś dobrze się sprawdzi. Pamiętaj jednak, by wybrać odpowiedni model do swoich potrzeb. Kupuj wyłącznie od sprawdzonych dostawców, ponieważ w przeciwnym wypadku możesz narazić się na zakup podrobionego towaru, który może nie być tak korzystny dla Twojego dziecka.

Artykuł został stworzony przy współpracy z maludas.pl

Kategorie: Artykuły