Gry edukacyjne to jeden ze sposobów nauki, cieszący się dużą popularnością szczególnie na wczesnoszkolnym etapie nauczania. Jest to sposób nauki poprzez zabawę, chętnie stosowany zarówno przez nauczycieli jak i uczniów. Gry edukacyjne dla 5 latka zawierają często kolorowe plansze i rekwizyty powodujące, ze dzieci z dużą ochotą wykonują postawione przed nimi zadania traktując je jak zabawę i dzięki temu łatwiej przyswajając nowe zagadnienia. W dodatku często rozgrywki przebiegają w grupach, pozwalając każdemu osiągnąć sukces dzięki wzajemnej motywacji. Jakie zatem gry można zaproponować podopiecznym?

  1. Uniwersytet Mądrej Zabawy – angielski
  2. Opowieści dziwnej treści – pieczątki
  3. Gra edukacyjna – Polska
  4. Co to jest czas?

Uniwersytet Mądrej Zabawy – angielski

Język angielski stał się najpowszechniejszym językiem, w którym porozumieć się można niemal na całym świecie. Warto więc zadbać o jak najwcześniejsze wprowadzenie go do nauczania. Dzięki zastosowaniu takich gier jak ta, dzieci poznają na bardzo wczesnym etapie podstawowe pojęcia w tym języku. Gra z serii Uniwersytet Mądrego Wieku składa się z dwunastu plansz, na których znajdują się różnorodne zadania i zagadki, poznające przedszkolaków z podstawami języka angielskiego. Dzięki wspólnej zabawie uczniowie poznają nazwy liczb, kolorów czy członków rodziny. Gra umożliwia pierwszy kontakt z obcym językiem i zachęca do dalszego jego poznawania.

Opowieści dziwnej treści – pieczątki

O tym, że dzieci lubią fantazjować, wie każdy rodzic. Gry edukacyjne dla 5 latków doskonale wykorzystują te zdolności. Przykładowo gra „Opowieści różnej treści” twórczo rozwija tę cechę, poprzez zabawę rozwijając zdolność do tworzenia spójnych historyjek na określone tematy. W zestawie znajduje się kilkanaście różnych pieczątek, które stanowią kanwę przyszłej opowiastki, oraz ponad pięćdziesiąt kart, na których znajduje się początek wypowiedzi, który musi zastosować przedszkolak. Wspólne tworzenie historyjek kształtuje łatwość wypowiadania się, a także śmiałość i wyobraźnię dziecka.

Gra edukacyjna – Polska

Znajomość naszego kraju już od najmłodszych lat zapewnia gra edukacyjna „Polska”. Dzięki niej już najmłodsi uczniowie poznają florę i faunę Polski, ciekawostki z nią związane oraz sporo przydatnych informacji. Ciekawa szata graficzna z pewnością przyciągnie do wspólnej zabawy przedszkolaków, a mnogość zadań do wypełnienia zapewni rozrywkę na długi czas. Gra ma zróżnicowane poziomy trudności, dzięki czemu może posłużyć edukacji przez zabawę na różnych poziomach nauczania.

Co to jest czas?

Opanowanie odczytu godzin z zegara zawsze stanowiło trudność na etapie wczesnoszkolnym. W obecnych czasach, dzięki coraz powszechniejszemu stosowaniu smartfonów i zegarów elektronicznych, zwykła tarcza zegarowa stanowi wyzwanie dla najmłodszych uczniów. Gra „co to jest czas” pozwala na naukę odczytywania prawidłowego czasu w formacie klasycznym, ale również cyfrowym, co rozwija wyobraźnię i kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia u przedszkolaków.

Artykuł zewnętrzny
Kategorie: Artykuły